Jak kłaść płytki z cegły?

Uwaga: zdjęcia przedstawiają nasze płytki ręcznie formowane - płytki z ciętej cegły mają nieco inną fakturę, ale sposób ich kładzenia jest taki sam. Ceglane płytki można kłaść na ścianę, korzystając ze zwykłego kleju do płytek ceramicznych (takiego, jaki wykorzystuje się do klejenia glazury). Ponieważ większość osób decyduje się na fugę 1- 1,5 cm, dlatego zwykłe „krzyżyki” mogą się nie sprawdzić, gdy chcemy zachować odpowiednie odstępy (choć niektórzy z powodzeniem stosują tę metodę)

Ceglane płytki można kłaść na ścianę, korzystając ze zwykłego kleju do płytek ceramicznych (takiego, jaki wykorzystuje się do klejenia glazury). Ponieważ większość osób decyduje się na fugę 1- 1,5 cm, dlatego zwykłe „krzyżyki” mogą się nie sprawdzić, gdy chcemy zachować odpowiednie odstępy (choć niektórzy z powodzeniem stosują tę metodę). Osobiście polecamy listewki. Jeśli zrobimy sobie takie listewki dostosowane do grubości fugi, przyklejanie płytek z cegły na ścianę stanie się o wiele łatwiejsze. (Zdjęcia 1-4)

Gdy płytki z cegły są już przyklejone do ściany, przychodzi czas na fugowanie. Można zakupić specjalną fugę w sklepie z materiałami budowlanymi (dobierając kolor, który najbardziej nam odpowiada) lub wykorzystać inny materiał - np. wspomniany wyżej klej do płytek ceramicznych. Przy fugowaniu należy uważać, żeby nie brudzić płytek, ponieważ później ciężko jest je doczyścić. Dlatego dobrze, aby fuga była jak najbardziej sucha. Żeby fuga nie brudziła dolnych płytek, możemy posłużyć się szpachlą (jak widać na zdjęciach 5-9).

Fugę wyrównujemy – metoda dowolna (na zdjęciach posłużyliśmy się wężem ogrodowym, zdjęcie nr 10). Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku cienkich płytek z ciętej cegły (tych o grubości 1,5 cm) fugować można od razu w trakcie ich kładzenia, odpowiednio rozprowadzając klej, który wcześniej nanieśliśmy na ścianę, celem ich przyklejenia.

Po wyschnięciu kleju czyścimy płytki szczotką z ostrym włosiem (np. szczotką ryżową).

UWAGA! Gdy płytki z cegły kładziemy na zewnątrz, konieczne jest użycie kleju mrozoodpornego (np. kleju do klinkieru), dodatkowo warto zaimpregnować płytki.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.